ΕΜΙΛ ΖΑΤΟΠΕΚ ΕΣΒΗΣΕ ο άνθρωπος - ατμομηχανή. ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΓΡΑΦΗ
Ένας θρύλος του Παγκόσμιου αθλητισμού, ο
Ο Εμίλ Ζάτοπεκ
μεγάλος Εμίλ Ζάτοπεκ, έφυγε σε ηλικία 78 ετών, μετά από πολύμηνη μάχη με μια ασθένεια που ο ίδιος δεν αποκάλυψε ποτέ. Ο άνθρωπος-ατμομηχανή, Τσέχος αθλητής, διακρίθηκε στους δρόμους αντοχής και θεωρείται από πολλούς ως ο καλύτερος στο είδος του. Κέρδισε τέσσερα Ολυμπιακά μετάλλια, τρία χρυσά και ένα αργυρό. Το 1952 έγραψε ιστορία κατακτώντας τρία χρυσά σε διάστημα οκτώ ημερών. Ολοκλήρωσε έναν από τους μεγαλύτερους άθλους που έχουν σημειωθεί σε Ολυμπιακούς Αγώνες με την νίκη του
στο μαραθώνιο. Χωρίς να γνωρίζει πως ακριβώς έπρεπε να αγωνιστεί, ο Τσεχοσλοβάκος ακολούθησε την πιο απλή τακτική : πήγαινε μαζί με τους πρώτους και κάποια στιγμή ένιωσε πως η κούρσα ήταν πολύ αργή. Ο Ζάποτεκ επιτάχυνε και κέρδισε τον αγώνα με νέο ολυμπιακό ρεκόρ. Το 1951 έγινε ο πρώτος αθλητής που έτρεξε τα 20 χιλιόμετρα σε λιγότερο από μία ώρα.
Παναγιώτης Τζίμας Τάξη Δ'
ΑΓΙΑΞ-ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ. ΡΑΝΤΕΒΟΥ 30 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ!!!!!!!
Το 1971 ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να φτάσει στον τελικό του Κυπέλλου Πρωταθλητριών Ευρώπης. Είναι η μοναδική Ελληνική ομάδα που έχει καταφέρει μία τέτοια ποδοσφαιρική επιτυχία που έκανε περήφανους όλους τους Έλληνες, βρέθηκε αντιμέτωπη όμως με τον Άγιαξ, μια πολύ μεγάλη ομάδα της εποχής εκείνης και δυστυχώς ηττήθηκε με σκορ 2-0, χάνοντας έτσι μια μοναδική ευκαιρία να φέρει το πολυπόθητο τρόπαιο στην πατρίδα μας. Πριν από λίγες ημέρες στη γιορτή των 100 χρόνων της ομάδας του Άγιαξ οι παλαίμαχοι παίκτες εκείνου του μεγάλου Παναθηναϊκού, έπειτα από πρόσκληση των Ολλανδών έπαιξαν φιλικό με τους επίσης παλαίμαχους παίκτες του Άγιαξ εκείνης της εποχής και πήραν το αίμα τους πίσω, κερδίζοντας αυτή την φορά τον αγώνα με σκορ 1-0. Η διάρκεια του αγώνα ήταν 12 λεπτά το κάθε ημίχρονο λόγω της ηλικίας των παικτών ενώ το γκολ της νίκης το πέτυχε ο Μίμης Δομάζος. Μετά το τέλος του αγώνα ακολούθησε άλλος αγώνας ανάμεσα στους τωρινούς παίκτες των δύο ομάδων και νίκησε ο Άγιαξ με σκορ 2-0.