Η Εθνική ομάδα μπάσκετ νίκησε την Κροατία με 80 – 69 και πέρασε στους Ολυμπιακούς του Παρισιού μετά από 16 χρόνια! [Βίντεο]

0

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ αγωνίστηκε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στο ΣΕΦ και επιβλήθηκε της Κροατίας με σκορ 80-69.
Δεκαέξι χρόνια μετά το Πεκίνο (2008), η εθνική μπάσκετ των ανδρών επιστρέφει σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί για το μοναδικό εισιτήριο μέσω του Προολυμπιακού Τουρνουά του Πειραιά που οδηγούσε στη Λιλ, όπου θα διεξαχθούν οι Ολυμπιακοί του μπάσκετ.

Η Εθνική ομάδα ξεκίνησε αρκετά δυνατά τον αγώνα και έδειξε εξ αρχής πόσο πολύ ήθελε το παιχνίδι και το “εισιτήριο” για το Παρίσι. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν πολύ μοιρασμένος και αυτό φάνηκε και στο σκορ, μιας και ολοκληρώθηκε με 22-22.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Κροατία έδειξε αντίδραση και είχε κάποια καλά σουτ, ενώ προσπάθησε να κερδίσει κάποια φάουλ από την Εθνική μας ομάδα. Όμως τότε “μίλησαν” ο Παπαγιάννης και ο Τολιόπουλος και με δύο τρίποντα έδωσαν ψυχολογία στους συμπαίκτες τους. Το δεύτερο ημίχρονο τελείωσε με σκορ 45-39 υπερ της Ελλάδας.

Μετά την ανάπαυλα, οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλης συνέχισαν με τη φόρα που είχαν πάρει, με τον Νικ Καλάθη να σκοράρει κάποια συνεχόμενα τρίποντα. Η διαφορά έφτασε και στο +14 στα 28 λεπτά αγώνα. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 66-53 για την ομάδα μας.
Το τέταρτο και τελευταίο ξεκίνησε με την Εθνική ομάδα να προσπαθεί να διατηρήσει τη διαφορά που είχε κερδίσει και με κάποια κρίσιμα καλάθια από όλους τους παίκτες πήρε τη νίκη και μετά από 16 χρόνια θα βρεθεί και πάλι στους Ολυμπιακούς αγώνες.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 6 (3/3 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 3 (1), Τολιόπουλος 5 (1), Καλάθης 14 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 19 (2/2 δίποντα, 5/8 τρίποντα), Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 8 (1), Αντετοκούνμπο 23 (7/15 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 2

ΚΡΟΑΤΙΑ (Σέζαρ): Φιλίποβιτς, Σμιθ 4 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κρούσλιν, Χεζόνια 15 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/8 βολές), Σάριτς 14 (14/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μ. Ντρέζνιακ 15 (3), Ν. Ντρέζνιακ 2, Ζούμπατς 19 (6/11 δίποντα, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ), Νάκιτς