Final Four 2024: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Παναθηναϊκός – Έραψε το 7ο αστέρι στη φανέλα του

0

Ο Παναθηναϊκός είναι και πάλι πρωταθλητής Ευρώπης! Με περίσσια θέληση για το 7ο τρόπαιο της ιστορίας του, ανάγκασε την Ρεάλ Μαδρίτης να υποκλιθεί στο «πράσινο» μεγαλείο (95-80) και να επιστρέψει στον ευρωπαϊκό θρόνο ύστερα από 13 χρόνια!
Η Ρεάλ Μαδρίτης ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι, καθώς ήταν και πάλι δυνατή στα τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, αλλά τελικά η Ρεάλ Μαδρίτης έκλεισε έτσι το πρώτο δεκάλεπτο με 36-25.
Στη δεύτερη περίοδο όμως, η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στην άμυνα και κατάφερε να περιορίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης, μειώνοντας την επιθετική συγκομιδή της στο… μισό και κατόρθωσε να φέρει το παιχνίδι ακόμα και στον πόντο, αλλά η “Βασίλισσα” απάντησε και χρειάστηκε ένα buzzer beater του Σλούκα για να βρεθεί στο -5 (54-49) στο ημίχρονο.

Ο αρχηγός του “τριφυλλιού” ξεκίνησε μάλιστα με τρίποντο το δεύτερο ημίχρονο και έφερε ακόμη πιο κοντά τον Παναθηναϊκό, ο οποίος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και πέρασε μπροστά στο σκορ με μεγάλο τρίποντο του Ναν, για το 58-56. Οι “πράσινοι” ήταν όμως συγκλονιστικοί και στην άμυνα με αποτέλεσασμα στο τρίτο δεκάλεπτο το σορ να είναι για το 64-61 υπέρ του “τριφυλλιού”.
Πλέον στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός είχε αλλάξει την εικόνα του αγώνα και “κλειδώνοντας” τη Ρεάλ Μαδρίτης άρχισε να αυξάνει το προβάδισμά του, ενώ δύο απίθανα τρίποντα του Σλούκα τον διατήρησαν στο +5 σε μία του ΠΑΟ και η διαφορά πάνω από τους 10 πόντους με αποτέλεσμα να αρχίσει το γλέντι στις εξέδρες.
Τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 95-80 και πανηγύρισε το 7ο τρόπαιό του στη Euroleague. Το ματς “έκλεισε” πάντως με unfair της Ρεάλ Μαδρίτης, που εκτέλεσε τρίποντο στο 95-77 και ενώ οι “πράσινοι” είχαν φύγει από το γήπεδο για να πανηγυρίσουν.

Ο MVP
Ποιος άλλος; Ο Κώστας Σλούκας. Τι να πει κανείς για την παράσταση που έδωσε ο 34χρονος γκαρντ στην Uber Arena; Τα έκανε όλα. Όλα. Πήρε από το χέρι τον Παναθηναϊκό AKTOR στην ανατροπή από το -14 και τον οδήγησε στη νίκη με +15 απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης!

Ο αδύναμος κρίκος
Πριν από δύο βράδια, ο Μάριο Χεζόνια διέλυσε τον Ολυμπιακό με τα τρίποντα που πέτυχε. Στον τελικό της EuroLeague όμως ήταν σκιά του εαυτού του. Στα 31/49” που έμεινε στο παρκέ, είχε 8 πόντους με 3/11 σουτ και 1/1 βολή. Μόνο στα ριμπάουντ (8) βοήθησε επί της ουσίας την ομάδα του.

Το στατιστικό που ξεχώρισε
Η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε σμπαράλια την άμυνα του Παναθηναϊκού AKTOR στο πρώτο δεκάλεπτο με 4/6 τρίποντα. Από εκεί κι έπειτα όμως, τίποτα δεν δούλεψε. Είχε 7/30 τρίποντα, με αποτέλεσμα να δει τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να επιστρέφουν και να μην μπορούν να αντιδράσουν.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς – Ντιφάλα – Ρότσα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ματέο): Κοζέρ 2, Ρούντι, Καμπάσο 12 (2 τρίποντα, 4 ασίστ), Χεζόνια 8 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ροντρίγκεθ 11 (1/4 τρίποντα), Πουαριέ 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2/7 τρίποντα), Γιαμπουσέλε 8 (2), Εντιαγιέ 7 (2), Μούσα 15 (1/6 Τρίποντα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (6/6 σουτ, 8/9 βολές, 3 ασίστ), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ναν 21 (6/12 δίποντα, 2/6 τρίποντ, 3/3 βολές), Λεσόρ 17 (5/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Χουάντσο 5 (4 ριμπάουντ), Μήτογλου 8 (2).

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 16/29 δίποντα, 11/36 τρίποντα, 15/18 βολές, 31 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού AKTOR: 18/35 δίποντα, 12/22 τρίποντα, 23/30 βολές, 37 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 8 επιθετικά), 13 ασίστ, 3 κλεψίματα, 9 λάθη.