Αργυρό μετάλλιο ο Πετρούνιας με σούπερ εμφάνιση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς [Βίντεο]

0

Ο Έλληνας Ολυμπιονίκης και παγκόσμιος πρωταθλητής στους κρίκους, Λευτέρης Πετρούνιας, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο στους τελικούς στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Αμβέρσας, συγκεντρώνοντας 15.066 βαθμούς και εξασφαλίζοντας την απευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Ο κινέζος αθλητής Γιανγκ Λιου ήταν καλύτερος από τον Λευτέρη Πετρούνια και κατετάγη πρώτος, δεδομένου ότι βαθμολογήθηκε με 15.233 και πήρε το χρυσό μετάλλιο.
Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο επίσης Κινέζος, Χάο Γιόου με 14.833. Ουσιαστικά η “μάχη” για την κορυφή ήταν ανάμεσα στον Λιου και στον Πετρούνια, με τον Έλληνα πρωταθλητή να εξασφαλίζει το βασικό του στόχο, την απ’ ευθείας πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα ελληνικά μετάλλια στα παγκόσμια πρωταθλήματα ενόργανης γυμναστικής
Μια ντουζίνα μετάλλια έχει πλέον να επιδείξει η Ελλάδα στα παγκόσμια πρωταθλήματα ενόργανης γυμναστικής, έπειτα από το κατόρθωμα του Λευτέρη Πετρούνια στην Αμβέρσα.
Ο 32χρονος «άρχοντας των κρίκων» είναι ο πολυνίκης Έλληνας στην ιστορία του θεσμού με τρία χρυσά και ένα ασημένιο μετάλλιο, μπροστά από τον Βλάση Μάρα, ο οποίος έχει κατακτήσει δύο χρυσά και ένα χάλκινο στο μονόζυγο. Δύο μετάλλια σε παγκόσμια πρωταθλήματα έχει στην συλλογή του ο Δημοσθένης Ταμπάκος (ένα χρυσό και ένα χάλκινο στους κρίκους), ενώ από μία φορά έχουν ανέβει στο βάθρο των νικητών με τη «γαλανόλευκη» ο Λευτέρης Κοσμίδης (ένα χρυσό στο έδαφος), ο Ιωάννης Μελισσανίδης (ένα ασημένιο στο έδαφος) και ο Βασίλης Τσολακίδης (ένα ασημένιο στο δίζυγο).