Στον τελικό της Euroleague ο Θρύλος -Νίκησε τη Μονακό με επική ανατροπή!

0

Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Μονακό με σκορ 76-62 στον ημιτελικό του Final-4 του Κάουνας και προκρίθηκε στον τελικό της Euroleague.
Οι «ερυθρόλευκοι» δεν ξεκίνησαν καλά στον ημιτελικό. Έβγαζαν πολύ άγχος, το οποίο μεταφραζόταν σε αστοχία και λάθος επιλογές, και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο πίσω στο σκορ, στο -12.
Στο δεύτερο μέρος, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πάτησαν γκάζι, ισοπέδωσαν τη Μονακό με επί μέρους σκορ 27-2 (!) στην τρίτη περίοδο, διατήρησαν το προβάδισμά τους στο τελευταίο 10λεπτο και πλέον βρίσκονται στον τελικό της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής, τον 9ο στην ιστορία τους.
Εκεί, θα αντιμετωπίσουν την Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία νίκησε την Μπαρτσελόνα, στον άλλο ημιτελικό με 78 – 66.
Τρομερή εμφάνιση απ’ τον MVP της κανονικής περιόδου Σάσα Βεζένκοφ, που «σταμάτησε» στους 19 πόντους και στα 6 ριμπάουντ, καθοριστικός στις στιγμές που η μπάλα «έκαιγε» και ο αρχηγός των «ερυθρολεύκων», Κώστας Παπανικολάου, με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά και πολλά μεγάλα καλάθια στο τρίτο δεκάλεπτο.
Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62
Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, Κέιναν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4, Φαλ 12, Σλούκας 9, Βεζένκοφ 19 (2), Παπανικολάου 15 (2), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακ 3, ΜακΚίσικ 5 (1)
Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Οκόμπο 17 (2), Μπράουν 4, Μονέκε 2, Λόιντ 11 (1), Ντιαλό 2, Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά, Χολ 2, Τζέιμς 17 (2)