Στο καμίνι του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός «έλιωσε» τη Φενέρ και πάει στο Κάουνας για το τέταρτο αστέρι!

0

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στο ΣΕΦ, που θύμιζε «καμίνι» και τελικά  νίκησε 84-72 τη Φενέρ Φενέρμπαχτσε, στο πέμπτο ματς των playoffs, για τη δεύτερη σερί πρόκριση στο Final Four της Ευρωλίγκας και 12η της ιστορίας του!
Ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης οι Πειραιώτες, ενώ κομβικό σημείο ήταν το επιμέρους σκορ 15-2 στα πέντε τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, καθώς το -2 μεταφράστηκε σε +11 (44-33), με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια.
Ακόμη μία ηγετική και εξαιρετική εμφάνιση από τον Κώστα Σλούκα με 22 πόντους και 6 ασίστ, συγκλονιστικός Κώστας Παπανικολάου με 14π. και 11 ριμπάουντ, ενώ εξίσου καλός και ο Σάσα Βεζένκοφ με 17π.
Από την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, τη Φενέρ Φενέρμπαχτσε, ξεχώρισε ο Μάρκο Γκούντουριτς με 26 πόντους, έχοντας 8/12 τρίποντα. Μέτρια εμφάνιση από τον Τάιλερ Ντόρσεϊ με 9 πόντους, αλλά 0/5 τρίποντα, ενώ χαμηλά έμεινε και ο Νικ Καλάθης με 4π.,2 ριμπάουντ και 2 ασίστ.
Με 8/13 δίποντα έκλεισε την πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός, με 1/7 τρίποντα η Φενέρμπαχτσε. Στο ημίχρονο οι Πειραιώτες είχαν 31 προσπάθειες και μόλις τέσσερα λάθη, την ώρα που οι Τούρκοι είχαν πάρει από τους Καλάθη, Χέιζ, Πιέρ, Μότλι μόλις πέντε πόντους. Στο φινάλε της βραδιάς οι ερυθρόλευκοι είχαν τους τρεις που ξέρουν να παίζουν αυτά τα ματς σε σπουδαία κατάσταση, είχαν 60% στο δίποντο, είχαν σπαταλήσει λίγες βολές, είχαν θετική αναλογία ασίστ/λαθών και την ίδια στιγμή οι Χέιζ – Πιερ δεν είχαν βάλει καλάθι ενώ η ομάδα τους είχε μείνει χαμηλά στο δίποντο. 2-9 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 3-13 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, 11-17 οι πόντοι από δεύτερες ευκαιρίες.

• MVP:Ο Κώστας Σλούκας τελείωσε με 22 πόντους (5/7διπ., 2/4τριπ., 6/6βολ.) και 6 ασίστ.
  • Ο Κώστας Παπανικολάουέκανε double double με 14 πόντους (5/5διπ., 1/4τριπ., 1/1βολ.) και 11 ριμπάουντ.
  • Σε τρομερή κατάσταση και ο Σάσα Βεζένκοβ με 17 πόντους (7/10διπ., 0/2τριπ., 3/3βολ.) και 5 ριμπάουντ.
  • Ο ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:Ο Σακιέλ ΜακΚίσικ βοήθησε τα μέγιστα (11π., 4ρ.) όπως και ο Μουσταφά Φαλ (8π., 9ρ.)
  • Ο «ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ»:Ο Νικ Καλάθης ήταν πολύ κακός με 4 πόντους και 2/6 σουτ, ενώ έδωσε μόλις 2 ασίστ. Κακός επιθετικά και ο Χέις-Ντέιβις με 5 πόντους (0/4 σουτ) και ο Πιέρ (δεν σκόραρε).
  • ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:Η άμυνα του Ολυμπιακού υποχρέωσε τη Φενέρ να σουτάρει με 45.7% στα δίποντα και 29.6% στα τρίποντα. Οι Πειραιώτες βρήκαν 25/41 δίποντα (61%), 16 ασίστ και 5 κοψίματα.
  • ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:Η εκπληκτική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 12.000 περίπου οπαδοί του Ολυμπιακού.