Formula 1: Παρθενική νίκη του Σάινθ στο Σίλβερστον, σε έναν χαοτικό αγώνα

0

Το Grand Prix Μεγάλης Βρετανίας στην πίστα του Σίλβερστον ήταν ένας αγώνας που τα είχε όλα: ατυχήματα, διακοπές, μάχες και έναν ολοκαίνουργιο νικητή. Ο Κάρλος Σάινθ της Scuderia Ferrari κατέκτησε την πρώτη νίκη της καριέρας του στη Formula 1, εκμεταλλευόμενος το Αυτοκίνητο Ασφαλείας που βγήκε στους τελευταίους γύρους. Ο Σέρχιο Πέρεζ της Red Bull Racing έκανε επίσης τρομερό αγώνα αφού ανέκαμψε από την τελευταία θέση που είχε πέσει στους πρώτους γύρους για να τερματίσει στη 2η θέση. Ο Λούις Χάμιλτον ήταν πολύ ανταγωνιστικός με τη Mercedes AMG και διεκδίκησε ακόμα και τη νίκη, για να πάρει τελικά την 3η θέση του βάθρου.

Η Κούρσα στο Σίλβερστοουν σημαδεύτηκε από τη σύγκρουση του Ρασέλ και του Γκουαζού Ζου που είχε ως αποτέλεσμα το μονοθέσιο Alfa Romeo του τελευταίου να ανατραπεί και να αναποδογυρίσει με αποτέλεσμα να προσκρούσει στα προστατευτικά λάστιχα και να καταλήξει στα συρματοπλέγματα μια ανάσα από τους θεατές , γεγονός που προκάλεσε τη διακοπή του αγώνα, ο οποίος ξεκίνησε μετά από μία ώρα.
Στα αξιοσημείωτα της κούρσας η 4η θέση του Λεκλέρκ και η 7η θέση του διεκδικητή του τίτλου Φερστάπεν.

Ο επόμενος αγώνας είναι το GP Αυστρίας, που θα έχει και Αγώνα Σπριντ και θα διεξαχθεί το 3ήμερο 8-10 Ιουλίου.