Τελικά αποτελέσματα ΟΛΜΕ: Πρώτη δύναμη η ΔΑΚΕ, επανεμφάνιση της ΠΕΚ και καταποντισμός των ΣΥΝΕΚ (ΣΥΡΙΖΑ)

0

Σήμερα στις 4 το απόγευμα ολοκληρώθηκε και η εκλογική διαδικασία, για την ανάδειξη νέου Δ.Σ. στη Ομοσπονδία Λειτουργών Μέσης Εκπαίδευσης (ΟΛΜΕ).
Τα αποτελέσματα της κάλπης ουσιαστικά έκρυβαν κάποιες εκπλήξεις. Η πρώτη είναι ότι η παράταξη της ΛΑΕ δεν εκπροσωπείται στο ΔΣ, ενώ αντίθετα επιστρέφει η  παράταξη της ΠΕΚ (πρώην ΠΑΣΚ). Τα υπόλοιπα αποτελέσματα ήταν λίγο πολύ αναμενόμενα. Άλλωστε εμείς σας είχαμε πρώτοι ενημερώσει για τις εξελίξεις στην ΟΛΜΕ με το άρθρο μας με τίτλο: «Πρώτη δύναμη η ΔΑΚΕ και στην ΟΛΜΕ καταποντίστηκαν οι ΣΥΝΕΚ (ΣΥΡΙΖΑ)»
Με μια πρώτη ματιά θα παρατηρήσουμε ότι αύξησαν τις δυνάμεις τους: η ΔΑΚΕ κατά 41%, η ΠΕΚ κατά 33% και το ΠΑΜΕ κατά 8%, ενώ απώλειες είχαν ΣΥΝΕΚ κατά 35%, ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ κατά 3% και ΕΝΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ κατά 31%, πάντα σε σχέση με τη δύναμη που είχε κάθε παράταξη

Στη σημερινή εκλογική διαδικασία έλαβαν μέρος οι εξής εννέα παρατάξεις:

  1. ΔΑΚΕ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ Δ.Ε. (ΔΑΚΕ ΔΕ ΝΔ)
  2. ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ (ΣΥΝΕΚ-ΣΥΡΙΖΑ)
  3. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ
  4. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ (ΠΑΜΕ-ΚΚΕ)
  5. ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ (ΠΕΚ-ΠΡΩΗΝ ΠΑΣΚ)
  6. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΙΚΗ ΕΝΟΤΗΤΑ (ΛΑΕ)
  7. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΕΣ ΕΝΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ
  8. ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ
  9. ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Παρακάτω δημοσιεύουμε τα τελικά αποτελέσματα, καθώς και αυτά του 2015, ώστε να μπορείτε να κάνετε τις αναγκαίες συγκρίσεις. 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΚΛΟΓΩΝ ΓΙΑ ΔΣ ΟΛΜΕ 2017
 2015  20117  
 ΨΗΦΟΙ%ΕΔΡΕΣΨΗΦΟΙ%ΕΔΡΕΣ
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ379  388  
ΨΗΦΙΣΑΝ379  388  
ΑΚΥΡΑ-ΛΕΥΚΑ4  1  
ΕΓΚΥΡΑ375  387  
ΔΑΚΕ8422,40%311930,75%3
ΣΥΝΕΚ13335,47%48722,48%3
ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ6617,60%26416,54%2
ΑΣΕ (ΠΑΜΕ)5113,60%25514,21%2
ΠΕΚ (πρ ΠΑΣΚ)277,20%0369,30%1
ΕΝΟΤΗΤΑ (ΛΑΕ)   143,62%0
ΑΝ. ΕΝΩΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ133,47%092,33%0
ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ10,27%020,52%0
ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ   10,26%0

Για το ΔΣ της ΟΛΜΕ εκλέγονται:

  • Από την ΔΑΚΕ εκλέγονται οι: Κωνσταντίνου Νικηφόρος, Παπαχρήστος Νίκος, Τσούχλος Θεόδωρος
  • Από τη ΣΥΝΕΚ εκλέγονται οι: Ζωγραφάκη Ελένη, Μαλαγάρης Θεόδωρος, Μπουντουλούλης Ευάγγελος
  • Από τις ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ εκλέγονται οι: Δανιήλ Μαρία και Καριώτης Δημήτρης
  • Από την ΑΣΕ (ΠΑΜΕ) εκλέγονται οι: Ακτύπης Δημήτρης και Δάρδαλης Νίκος
  • Από την ΠΕΚ εκλέγεται ο: Παπαδαντωνάκης Ανδρέας
Share.

Comments are closed.